Czy masz wrażenie, że Twoje oczy są wilgotniejsze niż powinny być?

Zaczerwienione i załzawione oczy mogą być następstwem działania kilku różnych czynników. W przypadku zewnętrznych czynników drażniących, taka reakcja może być jak najbardziej prawidłowa.

Łzy pomagają ukoić oczy, nawilżając je. Stanowią one również linię obrony oczu przed pyłem lub dymem. Czy masz jednak nieustannie załzawione oczy, nawet po zmianie otoczenia?

Omówmy możliwe przyczyny takiego stanu oraz zastanówmy się, jak możesz temu zaradzić.

Przyczyny załzawionych oczu 

Głównym podejrzanym w przypadku zaczerwienionych i załzawionych oczu jest uczulenie. Nawet jeśli jako dziecko nie byłeś na nic uczulony, nasz organizm zmienia się w miarę upływu lat, a to co w danym roku było bez zarzutu, może ulec zmianie w kolejnym.

Zmiana otoczenia może także wywołać reakcję alergiczną.

Nie musi to być koniecznie związane z przeprowadzką w rejon z wysokim stężeniem pyłków, w tym pyłków ambrozji - przyczyna może być znacznie subtelniejsza. Zadaj sobie następujące pytania:

  • Czy ostatnio przeprowadziłeś się do innego domu?
  • Czy którykolwiek z Twoich znajomych ma nowe zwierzę domowe?
  • Czy zmieniłeś pracę?

Wszystkie te sytuacje niosą za sobą ryzyko narażenia oczu na działanie nowego czynnika drażniącego.

W nowym domu lub mieszkaniu - nawet jeśli wydają się być bardzo czyste - może czaić się coś, co sprawia, że Twoje oczy łzawią. W nowej pracy w biurze może Ci nieustannie dmuchać w oczy strumień powietrza, wysuszając je i sprawiając, że muszą one ciężej pracować, aby utrzymać właściwy poziom nawilżenia. Nowy zwierzak znajomego może okazać się źródłem sierści i łupieżu, które mogą dotrzeć do Twoich oczu - nawet jeśli nie odwiedzałeś znajomego w domu.

Jeśli żadna z tych sytuacji Cię nie dotyczy, istnieją inne możliwe przyczyny nadmiernego łzawienia. Jedną z nich jest wiek.

Leczenie łzawienia oczu - co możesz zrobić

Wraz z wiekiem jakość filmu łzowego pogarsza się. Widzisz, łzy nie składają się jedynie z wody. Nasz organizm wytwarza miksturę służącą do zwilżania oczu. Jeśli oczy nie są odpowiednio nawilżone, mogą to kompensować produkując więcej łez - stąd biorą się załzawione oczy.

Jeśli jest to stan przewlekły, lekarz może udzielić Ci informacji odnośnie rozwiązań, które mogą pomóc. Ważne jest, aby podjąć odpowiednie kroki.

Przyczyna łzawienia może tkwić w czymś, co można łatwo skorygować, a więc nie ma czego odwlekać. Nawet jeśli okaże się, że dolegliwość ta wymaga leczenia operacyjnego, jest to zazwyczaj zabieg przeprowadzany w warunkach ambulatoryjnych. Nie ma na co czekać, lepiej zacząć cieszyć się życiem już teraz.

Niczego w tym artykule nie należy interpretować jako porady lekarskiej, nie ma on także na celu zastąpienia zaleceń lekarskich. W przypadku szczegółowych pytań, prosimy o kontakt ze specjalistą.

Kategorie: Zdrowie oczu
Więcej artykułów