Jeśli niewyraźnie widzimy, chwytamy się każdej deski ratunku. Choć wad wzroku nie można skorygować bez pomocy soczewek lub zabiegu chirurgicznego, istnieją pewne podstawowe sposoby, dzięki którym możesz sam poprawić wzrok i zdrowie oczu.

Naturalne sposoby służące poprawie wzroku

Najlepszą naturalną metodą poprawy wzroku jest zapewnienie oczom tego, czego potrzebują, aby zachować zdrowie. Regularne spożywanie pokarmów bogatych w składniki odżywcze oraz witaminy pomoże utrzymać oczy - jak i cały organizm - w najlepszej kondycji.

Witaminy i przeciwutleniacze

Stwierdzono, że dwie powszechnie występujące witaminy i przeciwutleniacze pomagają poprawić wzrok:

  • Witamina A (jej niedobór zaburza tworzenie się barwnika zwanego rodopsyną, która jest niezbędna do widzenia w warunkach słabego oświetlenia oraz w nocy)
  • Luteina

W jaki sposób luteina pomaga oczom

Luteina to barwnik, który znajduje się w dużych ilościach w tej warstwie siatkówki, gdzie zawierające ten pigment komórki chronią oko przed nadmiernym natężeniem światła. Wiarygodne badania naukowe wykazały, że suplementy zawierające luteinę wspomagają ten proces, dzięki czemu w sposób naturalny przyczyniają się do poprawy wzroku.

Na szczęście luteina to przeciwutleniacz, który występuje naturalnie w owocach i warzywach takich jak szpinak, jarmuż i botwina.

Pokarm dla wzroku

Wiele witamin i przeciwutleniaczy, które poprawiają wzrok znajduje się w często spożywanych pokarmach, takich jak:

  • Marchew, jarmuż, szpinak i warzywa kapustne (witamina A i luteina)
  • Wątroba (witamina A), włącznie z olejem z wątroby dorsza
  • Botwina, cukinia, brukselka (luteina)
  • Bataty i masło (witamina A)

Czy ćwiczenia oczu uratują mi wzrok? (Czy po prostu będę przewracać oczami?)

Szereg ćwiczeń oczu zachwala się jako naturalną metodę poprawy wzroku i walki z krótkowzrocznością. Metoda Batesa zaleca przykrywanie oczu (tzw. palming), poruszanie gałkami ocznymi i techniki polegające na wizualizacji, a wszystko to ma na celu nadać gałce ocznej odpowiedni kształt i poprawić wzrok. Yan Bao Jian Cao w celu odprężenia oczu i łagodzenia objawów ocznych zaleca masaż i akupresurę.

Jednak żadne z tych ćwiczeń nie przyniosło potwierdzonych rezultatów wykraczających poza anegdoty i efekt placebo. Choć terapia wzroku stosowana w przypadku nieprawidłowego ustawienia oczu, trudności ze śledzeniem przedmiotów oraz przeciążenia oczu to poważna dziedzina optometrii, nie istnieją żadne solidne dowody na to, że ćwiczenia oczu mają wpływ na ostrość widzenia.

Nie możemy sami sobie poprawić wzroku bez profesjonalnej pomocy i nie istnieje żadna szybka i łatwa metoda, która by to umożliwiała. Jednak stosując odpowiednią dietę i dobrze się odżywiając, możesz w naturalny sposób sam pomóc swojemu wzrokowi. Jak zawsze, zasięgnij porady specjalisty.

 

Niczego w tym artykule nie należy interpretować jako porady lekarskiej, nie ma on także na celu zastąpienia zaleceń lekarskich. W przypadku szczegółowych pytań, prosimy o kontakt ze specjalistą.

Więcej artykułów

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Prowadzący reklamę: CooperVision Poland Sp. z o.o. Producent: CooperVision Manufacturing Ltd. Upoważniony przedstawiciel: CooperVision CL Kft.