Oczy należą do Twoich najważniejszych narządów. Pozwalają Ci one widzieć kształty, głębię i miliony kolorów, jak również pomagają regulować Twój wewnętrzny zegar reagujący na sygnały świetlne.

Twoje oczy to także najbardziej wrażliwe części Twojego ciała, które potrzebują Twojej opieki, aby móc zapewnić Ci dobry wzrok.

Choć możesz zdawać sobie sprawę, że powinieneś zawsze nosić okulary ochronne podczas takich zajęć jak stolarka i prace ogrodowe, możesz chronić oczy także w inny sposób, utrzymując je na co dzień w dobrym zdrowiu.

Ochrona oczu przed słońcem

Podobnie jak wszystkie źródła energii słońce ma decydujące znaczenie dla podtrzymania życia, jednak może także wyrządzić poważne szkody. Promieniowanie ultrafioletowe (UV) stanowi największe zagrożenie, jakie stwarza słońce dla pozostawionej bez ochrony skóry i oczu powodując ich oparzenia oraz długotrwałe uszkodzenia.

Promienie UV stwarzają zagrożenie w jasny, bezchmurny, słoneczny dzień na plaży, lecz są równie szkodliwe w pochmurne dni lub na śniegu, który odbija światło do naszych oczu.

W celu ochrony oczu przed słońcem i szkodliwym działaniem promieniowania UV:

  • Noś okulary przeciwsłoneczne dobrej jakości z filtrem UV
  • Noś kapelusz lub inne nakrycie głowy z szerokim rondem i rób sobie przerwy w cieniu
  • Nigdy nie patrz prosto w słońce, zwłaszcza przez lornetkę lub podczas zaćmienia

Ochrona oczu przed skutkami przeciążenia

Czasem sami stwarzamy największe zagrożenie dla swoich oczu. Przemęczone oczy usposabiają do powstawania krótkotrwałych i długotrwałych problemów związanych tak z oczami, jak i wzrokiem. Aby pomóc chronić wzrok i zachować zdrowie oczu, ogranicz wysiłek wzrokowy w następujący sposób:

  • Rób sobie przerwy w pracy przy komputerze. Co dwie godziny staraj robić sobie 15-minutową przerwę od pracy przy komputerze, a co 20 minut pozwól oczom odpocząć, wodząc wzrokiem po pokoju.
  • Zapewnij sobie dobre oświetlenie. Do czytania i pisania, pracy przy komputerze i oglądania telewizji oczom potrzebne jest odpowiednie oświetlenie. W słabym oświetleniu lub w ciemności oczy muszą pracować ciężej niż zwykle, co powoduje ich przeciążenie.
  • Często mrugaj, aby odświeżyć i nawilżyć oczy.
  • Używaj odpowiednich soczewek okularowych lub kontaktowych. Jeśli nosisz okulary lub soczewki kontaktowe, upewnij się, że ich moc jest nadal odpowiednia dla Twoich oczu i rodzaju wykonywanej pracy.
  • Zapewnij dobrą jakość powietrza. Zapobiegaj problemowi suchych oczu i popraw sobie wzrok stosując nawilżacze powietrza, utrzymując odpowiednią temperaturę oraz unikaj dymu i innych zanieczyszczeń.

Postępuj rozsądnie! Odbywaj okresowe wizyty u specjalisty i dbaj o swoje oczy i ich zdrowie.

 

Niczego w tym artykule nie należy interpretować jako porady lekarskiej, nie ma on także na celu zastąpienia zaleceń lekarskich. W przypadku szczegółowych pytań, prosimy o kontakt ze specjalistą.

Więcej artykułów

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Prowadzący reklamę: CooperVision Poland Sp. z o.o. Producent: CooperVision Manufacturing Ltd. Upoważniony przedstawiciel: CooperVision CL Kft.