Idzie wiosna!

To pora kwietniowych opadów i majowego kwiecia. Jednak dla wielu z nas przyjście wiosny oznacza też powrót sezonowych alergii oraz piekące, swędzące i zaczerwienione oczy.

Jeśli ten scenariusz od razu wyda Ci się znajomy, nie jesteś sam. Alergie oczu to powszechne zjawisko.

Co możesz zrobić, aby im zapobiegać? Dużo.

Załzawione oczy, alergia oczu, swędzenie... a niech to!

Objawy alergii oczu mogą wystąpić o każdej porze roku. Zależy to od lokalizacji i rodzaju alergii - alergie sezonowe zazwyczaj dokuczają nam przez pół roku, podczas gdy alergie całoroczne nie opuszczają nas przez cały rok.

Przyczyną alergii oczu może być wiele czynników zewnętrznych. Alergie sezonowe wywołują alergeny znajdujące się w powietrzu, takie jak pyłki roślin, np.pyłki ambrozji i traw. Natomiast alergeny odpowiedzialne za alergie całoroczne to łupież zwierzęcy i roztocza.

Ważna uwaga: jeśli wystąpił u Ciebie świąd oczu i inne objawy alergii, dobrym pomysłem jest wizyta u lekarza w celu profesjonalnej diagnozy. Objawy te mogą świadczyć o innych dolegliwościach, których symptomy przypominają alergię, takich jak jęczmień - nabrzmiały gruczoł na powiece lub nawet zapalenie spojówek - wysoce zakaźna infekcja oka. (Przeczytaj na ten temat więcej.)

Leczenie alergii oczu

Oprócz leków na receptę możesz wypróbować naturalne, domowe sposoby przynoszące ulgę przy objawach alergii.

Zacznij od unikania przyczyny (o ile to możliwe). Może się to wydawać oczywiste, ale trochę planowania może się później bardzo opłacić: zero kichania i ulga od alergenów.

Jeśli cierpisz na alergię sezonową, staraj się unikać zajęć na wolnym powietrzu podczas wietrznych, wiosennych i letnich dni. Wiosenny deszcz może zdziałać cuda, jeśli chodzi o pyłki, a więc staraj się odłożyć prace ogrodowe na kolejny dzień.

Zastanów się także nad pozostawianiem butów na zewnątrz - w ten sposób nie rozniesiesz pyłków po całym domu.

Więcej pomysłów na alergię bez antyhistaminy

Choć suszenie wypranej pościeli na dworze pomaga oszczędzać środowisko (i zaoszczędzić na rachunku za elektryczność), w okresie kiedy stężenie pyłków jest wysokie, lepiej jest skorzystać z suszarki bębnowej. W przeciwnym razie ryzykujesz, że spędzisz noc kichając, leżąc z załzawionymi oczami na zanieczyszczonym materiale. 

Staraj się nie pocierać swędzących oczu rękami. Może to pogorszyć objawy alergii oczu.

Mycie twarzy i opłukiwanie oczu może również pomóc wypłukać pyłki oraz inne potencjalne substancje drażniące. Najpierw umyj ręce mydłem, a następnie umyj twarz nie używając mydła. Mydło może także podrażnić oczy.

Każdy z nas jest inny. Jak zawsze, skonsultuj się z lekarzem odnośnie najodpowiedniejszego dla Ciebie sposobu  leczenia alergii.

Soczewki kontaktowe i alergie

Jeśli nosisz soczewki kontaktowe i cierpisz na alergie, zdarzały Ci się zapewne dni, kiedy miałeś ochotę spędzić godziny pod prysznicem. Rozumiemy to. Lecz zanim zdecydujesz się nie pójść do pracy lub na zajęcia szkolne, możesz poczynić pewne kroki, aby złagodzić objawy swędzenia i zaczerwienienia oczu.

Czyść soczewki kontaktowe i przestrzegaj zaleceń producenta dotyczących ich trybu noszenia i wymiany. Staraj się nie zapominać o tym istotnym kroku! Zapisz to sobie. Stwórz e-mail lub tekstową wiadomość przypominającą.

Trzymaj w pobliżu krople nawilżające. To zawsze dobry pomysł, a w okresie, kiedy stężenie pyłków jest wysokie - to niemalże obowiązkowe.

Jeśli to możliwe, zmień soczewki dwutygodniowe lub miesięczne na soczewki jednodniowe. Pomoże to zmniejszyć ilość alergenów w oku.

Alergie oczu to żadna przyjemność. Lecz możesz poczynić pewne kroki, aby poprawić sytuację. Przy następnej wizycie zapytaj o to specjalistę lub lekarza rodzinnego.

 

Niczego w tym artykule nie należy interpretować jako porady lekarskiej, nie ma on także na celu zastąpienia zaleceń lekarskich. W przypadku szczegółowych pytań, prosimy o kontakt ze specjalistą.

Więcej artykułów

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Prowadzący reklamę: CooperVision Poland Sp. z o.o. Producent: CooperVision Manufacturing Ltd. Upoważniony przedstawiciel: CooperVision CL Kft.