luty 28, 2013

Życie Hashima zmieniło się. Trzynastolatek walczył z ograniczonymi możliwościami widzenia oraz zaćmą przez wiele lat, jednakże nigdy nie był w stanie odwiedzić kliniki okulistycznej, ponieważ nie było osoby, która by go do niej zabrała.

– Wiedziałem, że jest coś nie tak z moim wzrokiem, ponieważ łzy spływały mi po twarzy, gdy starałem się czytać lub pisać - co wiem, że nie jest normalne – wyjaśnił. – Jednakże moja rodzina nie miała pojęcia, że jest to stan poważny i nie stać jej było na odbycie ze mną wizyty w klinice – powiedział.

Tak się akurat złożyło, że szkoła Hashima uczestniczyła w etapie pilotażowym projektu Child Eye Health, który miał miejsce w Dar es Salaam w okręgu Bagamoyo, w Tanzanii. Projekt ten jest inicjatywą Instytutu Wzroku Brien Holden i jest finansowany przez firmę CooperVision oraz organizację Optometry Giving Sight w ramach programu One Bright Vision firmy CooperVision.

Trzech nauczycieli z pięciu szkół w tym obszarze zostało wybranych do uczestniczenia w etapie pilotażowym projektu oraz wzięło udział w szkoleniu z zakresu podstawowej opieki okulistycznej. Szkolenie to zostało zaproponowane w celu rozszerzenia świadomości o zdrowiu oczu oraz nauczenia nauczycieli przeprowadzania badań i skierowywania dzieci.

Po przeprowadzeniu szkolenia, Hashim był jednym z pierwszych dzieci przebadanych przez swoich nauczycieli. – Nauczyciel przebadał Hashima i był w stanie wykryć problem - powiedział Eden Mashayo, Dyrektor Krajowy Instytutu Wzroku Brien Holden w Tanzanii. – Nauczyciel skierował Hashima do Centrum Wzroku w Bagamoyo, gdzie zdiagnozowano u niego zaćmę. Został on następnie skierowany do szpitala Muhimbili National Hospital w celu przeprowadzenia niezbędnej operacji.

Po skutecznym przeprowadzeniu operacji, Hashim otrzymał również okulary, które miały mu pomóc w czytaniu i pisaniu. – Jestem taki szczęśliwy – radośnie powiedział Hashim. – Miałem duże trudności z nauką - z ledwością mogłem czytać lub widzieć to, co pisałem. W szkole szło mi kiepsko. Chciałbym podziękować Instytutowi Wzroku Brien Holden, organizacji Optometry Giving Sight, firmie CooperVision oraz Centrum Wzroku Bagamoyo. Wszyscy wsparli moją operację i dali mi okulary, abym mógł lepiej widzieć. Oni zmienili moje życie.

W przeciągu całego 2013 roku, ten projekt zakłada przeszkolenie kolejnych 200 nauczycieli, przeprowadzenie badań nawet 100.000 uczniów oraz zapewnienie dostępu do niezbędnej opieki okulistycznej wielu innym dzieciom, takim jak Hashim.

Informacje o autorze: Instytut Wzroku Brien Holden

W celu uzyskania dalszych informacji oraz przysłużenia się programowi prosimy odwiedzić www.onebrightvision.com/pl_PL/.

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Prowadzący reklamę: CooperVision Poland Sp. z o.o. Producent: CooperVision Manufacturing Ltd. Upoważniony przedstawiciel: CooperVision CL Kft.