Dzieci muszą być wystarczająco dojrzałe, aby móc obchodzić się z soczewkami w sposób, który zapewni im zdrowie oczu i dobry wzrok. Wiek, kiedy dziecko jest gotowe na soczewki to sprawa indywidualna. Oprócz rozmowy ze specjalistą, poniższe wskazówki pomogą Ci ocenić, czy Twoje dziecko jest gotowe na soczewki kontaktowe.

Ważne pytania na temat soczewek kontaktowych dla dzieci

Czy Twoje dziecko jest odpowiedzialne? Czy odrabia pracę domową bez przypominania? Czy potrafi utrzymać swój pokój w czystości i porządku? Czy masz pewność, że zwierzak domowy zostanie nakarmiony bez konieczności przypominania o tym dziecku? Dziecko będzie musiało być odpowiedzialne za dokładną i regularną pielęgnację soczewek kontaktowych, aby chronić siebie i swoje oczy.

Dlaczego dziecko chce nosić soczewki kontaktowe?

Czy chodzi o codzienne funkcjonowanie, ponieważ ma problemy ze wzrokiem? Czy wchodzi tu w grę kwestia wyglądu? Jeśli chodzi o wygląd, być może będziesz musiał porozmawiać z dzieckiem o tym, co czuje oraz o nacisku ze strony kolegów w szkole. Stwórz okazję na otwartą rozmowę z dzieckiem na temat powodów, dla których chce nosić soczewki.

Co na ten temat sądzi specjalista?

Poproś specjalistę, który zna dotychczasowy i obecny stan zdrowia oczu Twojego dziecka o poradę dotyczącą soczewek kontaktowych. Pomoże on objaśnić wady i zalety noszenia soczewek, a także pokaże, jak należy je zakładać.

Soczewki kontaktowe typu wampir, soczewki kolorowe i inne soczewki-akcesoria

Jeśli dziecko chce czerwone lub niebieskie soczewki, żeby odlotowo wyglądać lub soczewki na Halloween, powinieneś wiedzieć o kilku rzeczach:

  • Wiele soczewek dostępnych na Internecie nie zostało zatwierdzonych przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA).
  • Zakup soczewek bez recepty i zaleceń specjalisty może prowadzić do poważnych infekcji i problemów ze wzrokiem.
  • Soczewki ozdobne oraz inne soczewki, które nie zostały odpowiednio dobrane mogą mieć szkodliwy wpływ na wzrok i powodować zadrapania rogówki.
  • Udaj się na wizytę do specjalisty i unikaj tanich soczewek

Wzrok Twojego dziecka jest cenny. Choć fajnie jest wyglądać jak ulubiony bohater kreskówki albo potwór z filmu, powinieneś przedstawić dziecku „za i przeciw”. Wreszcie najważniejszą sprawą w przypadku soczewek kontaktowych dla dzieci jest konsultacja z optometrystą.

 

Niczego w tym artykule nie należy interpretować jako porady lekarskiej, nie ma on także na celu zastąpienia zaleceń lekarskich. W przypadku szczegółowych pytań, prosimy o kontakt ze specjalistą.

Więcej artykułów

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Prowadzący reklamę: CooperVision Poland Sp. z o.o. Producent: CooperVision Manufacturing Ltd. Upoważniony przedstawiciel: CooperVision CL Kft.