Obecnie dostępne soczewki są z reguły miękkie i przeznaczone do okresowego noszenia zgodnie z zalecanym trybem użytkowania i wymiany.

Powiedzmy, że nosisz soczewki w zwykłym trybie od godz. 9 do 17 - będziesz więc nosił swoje jednodniowe soczewki w ciągu dnia, a wieczorem je wyrzucał, by rano założyć nową parę. Inne soczewki wymienia się co dwa tygodnie lub co miesiąc.

Tryb wymiany zależy od Twoich preferencji i planu zajęć. Każdy tryb ma swoje zalety. Tutaj zajmiemy się jednodniowymi soczewkami kontaktowymi.

Zalety soczewek jednodniowych, zwanych również „jednodniówkami”

Soczewki jednodniowe mają wiele dobrych stron:

Nigdy nie trzeba ich czyścić - możesz zapomnieć o codziennym wieczornym czyszczeniu soczewek i o całej kolekcji butelek z płynami do ich pielęgnacji. Na koniec długiego dnia po prostu je wyrzuć i idź spać.

Harmonogram użytkowania jednodniówek jest najłatwiejszy do zapamiętania - nie ma potrzeby zapisywania w kalendarzu terminów ich wymiany. Wyjmuje się je wieczorem, a rano zakłada nową parę.

Soczewki do jednorazowego użytku oszczędzają czas - oprócz tego, że nie musisz ich codziennie czyścić, możesz zawsze nosić przy sobie zapasową parę, abyś nie musiał wracać do domu po soczewki.

Mogą one również pomóc w alergiach oczu - mniej czasu na gromadzenie się osadów na jednodniowej soczewce oznacza, że alergia ma mniejszą szansę się rozwinąć. Ponadto codziennie nowa, gładka powierzchnia soczewki jest łagodniejsza dla podrażnionych oczu.

Znakomite dla nastolatków! Ile rodziców chciałoby móc coś takiego powiedzieć? Tak wiele dzieje się w szkole, w sporcie i w życiu towarzyskim, że nastolatki mają tendencję do zapominania lub ignorowania konieczności czyszczenia i wymiany soczewek. Zaniedbywanie pielęgnacji soczewek kontaktowych stwarza ryzyko dla oczu, a w przypadku jednodniówek czyszczenie nie jest konieczne, podczas gdy ich wymiana jest dziecinnie prosta.

Inne kwestie dotyczące soczewek jednodniowych, o których powinieneś wiedzieć

Ponieważ codziennie się je wyrzuca, trzeba kupić więcej soczewek. (Pamiętaj także, że będziesz potrzebować jednego opakowania dla każdego oka, a więc zapas na 30 dni oznacza zakup 60 soczewek.)

Optometrysta przeprowadzi badanie wzroku, aby ustalić właściwe moce. Choć wybierasz soczewki jednodniowe lub soczewki do noszenia w innym trybie zgodnie ze  swoimi osobistymi preferencjami, specjalista pomoże Ci rozważyć wszystkie „za i przeciw” w oparciu o znajomość Twojego wzroku i nawyków związanych z pielęgnacją oczu.

 

Niczego w tym artykule nie należy interpretować jako porady lekarskiej, nie ma on także na celu zastąpienia zaleceń lekarskich. W przypadku szczegółowych pytań, prosimy o kontakt ze specjalistą.

Więcej artykułów

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Prowadzący reklamę: CooperVision Poland Sp. z o.o. Producent: CooperVision Manufacturing Ltd. Upoważniony przedstawiciel: CooperVision CL Kft.