Skoro to teraz czytasz, możliwe że zastanawiasz się, czy nie zacząć nosić soczewek kontaktowych.

Możliwe, że zastanawiasz się również, czy jest coś, o czym powinieneś wiedzieć zanim zdecydujesz się zrezygnować z okularów dla soczewek.

To zrozumiałe! Zastanówmy się nad tym razem, odpowiadając sobie na różne pytania dotyczące tej tematyki, oddzielając fakty od fikcji.

Czy soczewki kontaktowe są lepsze od okularów?

W większości przypadków zależy to od osobistych preferencji. Wynik porównania soczewek kontaktowych z okularami nie musi oznaczać całkowitej rezygnacji z jednych na rzecz drugich. Wiele osób decyduje się nosić soczewki kontaktowe w określonych porach, powiedzmy w szkole lub w pracy, aby później wymienić je na okulary. Można również wprowadzić pewne urozmaicenie nosząc soczewki w jednym dniu, a okulary w drugim.

Czyszczenie soczewek kontaktowych - czy to jest trudne?

Przekonasz się, że czyszczenie soczewek kontaktowych wcale nie zajmuje więcej czasu niż czyszczenie okularów. Po prostu musisz pamiętać o używaniu do tego celu sterylnego płynu do soczewek kontaktowych, a nie wody z kranu. Woda z umywalki może zawierać osady, które mogą zbierać się na Twoich soczewkach. Należy temu zapobiegać.

Ponadto - a co jest niezmiernie istotne - nigdy nie wkładaj soczewek do ust i nie spluwaj na nie starając się je oczyścić. Zapewne stanie się wtedy coś przeciwnego - wprowadzisz na nie bakterie.

Jeśli chcesz całkowicie uniknąć czyszczenia soczewek co wieczór, weź pod uwagę soczewki jednodniowe. Soczewki te nosi się w ciągu dnia, a potem po prostu wyrzuca. Nie wymagają one codziennego czyszczenia.

Czy noszenie soczewek kontaktowych zagraża zdrowiu?

Miliony osób codziennie bezpiecznie stosuje soczewki kontaktowe. Niektóre osoby, które zaczynają je nosić po raz pierwszy obawiają się, że soczewki zsuną się w głąb oka. Zapewniamy, że tak się nie stanie. Uniemożliwia to przezroczysta błona spojówkowa, która pokrywa Twoje oko od zewnątrz.

Jednak powinieneś wiedzieć, że soczewki kontaktowe to wyrób medyczny. Mogą one zostać przepisane i wydane wyłącznie przez specjalistę, posiadającego odpowiednie uprawnienia.  Zdarzały się urazy oczu wskutek noszenia soczewek - gadżetów na święto Halloween.

Makijaż a soczewki: czy muszę z niego zrezygnować dla soczewek?

Makijaż i soczewki kontaktowe mogą żyć ze sobą w harmonii pod warunkiem, że zachowasz ostrożność w ich aplikacji. Dla ułatwienia, najpierw załóż soczewki. Nie chcesz przecież, aby olejki i inne substancje wchodzące w skład kosmetyków do makijażu znalazły się na Twoich soczewkach.

Podobnie, przed zakładaniem lub zdejmowaniem soczewek zawsze myj ręce używając do tego celu mydła, które nie zawiera silnych substancji zapachowych i nawilżających.  W przeciwnym razie możesz przenieść na soczewki niepożądane substancje.

Przed podjęciem decyzji o zmianie okularów na soczewki wiele osób zastanawia się nad niektórymi ogólnymi problemami związanymi z soczewkami kontaktowymi. Upewnij się, że omówiłeś ze specjalistą wszystkie nurtujące Cię pytania, ponieważ mogą one być różne dla różnych osób.

 

Niczego w tym artykule nie należy interpretować jako porady lekarskiej, nie ma on także na celu zastąpienia zaleceń lekarskich. W przypadku szczegółowych pytań, prosimy o kontakt ze specjalistą.

Więcej artykułów

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Prowadzący reklamę: CooperVision Poland Sp. z o.o. Producent: CooperVision Manufacturing Ltd. Upoważniony przedstawiciel: CooperVision CL Kft.