Bez względu na to, czy dopiero zaczynasz nosić soczewki kontaktowe, czy tez nosisz je już od wielu lat, służymy Ci poradami dotyczącymi zakładania soczewek, które mogą pomóc Ci uniknąć problemów, z którymi musieli się zmierzyć niektórzy użytkownicy.

Zrób zapas płynu do pielęgnacji soczewek

O ile nie nosisz soczewek jednodniowych (nazywanych przez niektórych „jednodniówkami”), po długim dniu nie czekaj do wieczora, kiedy może okazać się, że skończył Ci się płyn do czyszczenia soczewek. Odpowiedni zapas płynu pod ręką pomoże uniknąć takich sytuacji.

Jest to szczególnie ważne z tego względu, że za każdym razem, kiedy dotykasz soczewki, powinieneś używać świeżego płynu do czyszczenia. Do czyszczenia soczewek nigdy nie używaj wody z kranu. Może ona zawierać zanieczyszczenia i odporne, roznoszące infekcje mikroorganizmy.

Porady dotyczące zakładania i zdejmowania soczewek kontaktowych

Przed zakładaniem lub zdejmowaniem soczewek umyj i osusz ręce

Cokolwiek znajduje się na Twoich rękach, kiedy dotykasz soczewek, trafi również do Twoich oczu. Zanim dotkniesz soczewki, umyj ręce mydłem antybakteryjnym i dokładnie je osusz. Unikaj stosowania mydeł i płynów do mycia rąk na bazie oleju lub z dodatkiem emulsji nawilżającej, ponieważ mogą one zanieczyścić soczewki bądź pozostawić na nich oleistą powłokę.

Przy zakładaniu soczewek zawsze zaczynaj od tego samego oka

Zakładając soczewki, zaczynaj zawsze od tego samego oka. Pozwoli to zapobiec przypadkowemu pomyleniu soczewek - tak, podobnie jak i buty, soczewka do prawego oka różni się od soczewki do oka lewego.

Umieść soczewkę na dłoni

Trzymaj ją na dłoni. Trzymanie soczewki w palcach zwiększa ryzyko zarysowania jej paznokciem. Paznokcie mogą uszkodzić powierzchnię soczewki oraz stanowią źródło licznych bakterii.

W przypadku bólu lub dyskomfortu należy wyjąć soczewki z oczu

Jeśli podczas noszenia soczewek odczujesz ból, suchość bądź dyskomfort lub jeśli usłyszysz od innych uwagi, że Twoje oczy są czerwone, wyjmij soczewki! Za pomocą bólu i dyskomfortu Twoje oczy często sygnalizują, że pojawił się jakiś problem. Jeśli zdarza się to regularnie, porozmawiaj ze specjalistą, aby upewnić się, że soczewki które nosisz są dla Ciebie odpowiednie.

Noś przy sobie okulary

Jeśli masz przy sobie okulary, zwłaszcza podczas wakacji, możesz w każdej chwili, jeśli zajdzie taka potrzeba, pozwolić oczom odpocząć. W każdym przypadku, kiedy podczas noszenia soczewek kontaktowych odczuwasz ból lub dyskomfort, powinieneś je zdjąć - jeśli masz wtedy przy sobie okulary, będzie to o wiele łatwiejsze.

Zawsze noś okulary przeciwsłoneczne - nawet jeśli Twoje soczewki mają filtr chroniący przed promieniowaniem UV.

Nawet soczewki z filtrem UV nie blokują całkowicie szkodliwego dla oczu promieniowania UV. Noszenie okularów przeciwsłonecznych pomoże zmniejszyć przeciążenie oczu oraz ograniczyć szkodliwe dla oczu i wzroku promieniowanie. Porozmawiaj ze specjalistą na temat zajęć, które wykonujesz na otwartym powietrzu, tak aby mógł Ci on pomóc ocenić ryzyko narażenia na promieniowanie i zalecić odpowiednie środki ochrony.

Kupuj soczewki kontaktowe z wiarygodnego źródła

Kupujesz soczewki kontaktowe na Internecie? Sprawdź, gdzie prowadzona jest działalność. Niektóre soczewki, które można kupić na Internecie mogły nie zostać zatwierdzone przez właściwe organy. Zarówno korekcyjne, jak i niekorekcyjne soczewki muszą zostać przepisane przez specjalistę, który zapewni, że zostały właściwie dopasowane oraz że odpowiadają potrzebom zdrowotnym Twoich oczu.

Pamiętaj, pielęgnacja Twoich soczewek kontaktowych jest równoznaczna z pielęgnacją Twoich oczu. Zawsze konsultuj się ze specjalistą odnośnie zakupu soczewek kontaktowych, ich trybu noszenia i pielęgnacji, tak abyś mógł zachować zdrowe oczy.

 

Niczego w tym artykule nie należy interpretować jako porady lekarskiej, nie ma on także na celu zastąpienia zaleceń lekarskich. W przypadku szczegółowych pytań, prosimy o kontakt ze specjalistą.

Więcej artykułów

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Prowadzący reklamę: CooperVision Poland Sp. z o.o. Producent: CooperVision Manufacturing Ltd. Upoważniony przedstawiciel: CooperVision CL Kft.