Sport to jeden z najbardziej popularnych sposobów spędzania wolnego czasu na świecie.

Lecz choć zadajemy sobie wiele trudu, aby chronić się przed złamaniami, wstrząśnieniem mózgu, a nawet pęcherzami na skórze, często zapominamy o tym, aby zapobiegać zadrapaniom rogówki, złamaniom oczodołów i trwałej utracie wzroku. Co roku 40 000 osób odnosi urazy oka, które są na tyle poważne, że wymagają udzielenia pomocy medycznej.

Istnieje wiele rodzajów środków ochrony oczu dla osób uprawiających sport, które zostały zaprojektowane tak, aby nie tylko chronić oczy i wzrok, lecz również po to, by poprawić osiągnięcia w sporcie.

Lepsza gra, lepsza wydajność, lepsza ochrona

Okulary ochronne zaprojektowane dla potrzeb sportu zapewniają określone korzyści pod względem ochrony oczu oraz wydajności. Oto jak środki ochrony oczu mogą pomóc w wielu dziedzinach sportowych.

Sporty kontaktowe

Zarówno zawodnicy, jak i widzowie dobrze wiedzą jak łatwo o uderzenie łokciem, kolanem lub innym przedmiotem podczas gry w piłkę nożną, hokej lub koszykówkę.

Okulary ochronne lub gogle pomagają chronić oczy  - nasze najdelikatniejsze i najbardziej narażone organy - przed uderzeniem. Możesz zapobiec złamaniom oczodołów, obrzękowi siatkówki, wewnętrznym krwotokom, stanom zapalnym tęczówki oraz zaćmie pourazowej powstałej wskutek tępego urazu.

Środki ochrony oczu używane w sporcie umożliwiają również lepsze widzenie i ochronę przed słońcem, a jeśli potrzebujesz korekcji wzroku, zapewniają lepszą jakość widzenia przy mniejszych powodach do obaw.

Zalecane środki ochrony:

  • Okulary ochronne lub gogle
  • Osłony twarzy z poliwęglanu

Sporty z piłką, sporty rakietowe i sporty z wykorzystaniem innych przyrządów

Należą do nich takie sporty jak piłka ręczna, squash, tenis, golf i baseball, gdzie twarde przedmioty poruszają się z dużą prędkością. Okulary ochronne, które nie zsuwają się i nie zachodzą mgłą nie tylko pomagają Ci utrzymać wzrok na piłce, ale również dzięki odpornemu na uderzenie tworzywu, jakim jest poliwęglan oraz specjalnej konstrukcji zaprojektowanej z myślą o sporcie - trzymają piłkę z dala od Twoich oczu.

Zalecane środki ochrony:

  • Okulary ochronne
  • Osłony twarzy i kaski ochronne

Sporty wodne

Gogle zapewniają odpowiednią ochronę podczas uprawiania sportów wodnych, gdzie silny wiatr i nieprzychylne warunki mogą spowodować, że w Twoim kierunku polecą różne przedmioty. Środki ochrony oczu stosowane w sporcie są również niezbędne w celu blokowania promieni ultrafioletowych (UV) oraz tłumienia odblasku szkodzącemu wydajności.

For swimmers who wear contact lenses goggles to protect your eyes from contact with water, which helps prevent infections, which are a major cause of complications in lens wearers. (Note: When swimming, do not wear lenses.)

Zalecane środki ochrony:

  • Okulary ochronne lub gogle
  • Gogle do pływania

Wybór odpowiednich środków ochrony oczu stosowanych w sporcie

O czym powinieneś wiedzieć wybierając okulary ochronne lub gogle:

  • Nigdy nie kupuj okularów ochronnych lub gogli bez soczewek.
  • Upewnij się, że soczewki są tak zaprojektowane, aby w razie wypadku wypadły na zewnątrz.
  • Wybierz soczewki z poliwęglanu, który jest najodporniejszym na uderzenie tworzywem  dostępnym na rynku.
  • Szukaj soczewek, które nie zachodzą parą, a w przypadku sportów uprawianych na wolnym powietrzu takich, które zawierają filtr chroniący przed promieniowaniem UV.

Pamiętaj - gdy chronisz oczy, chronisz swój wzrok. Zwróć się do specjalisty za każdym razem, kiedy masz jakiekolwiek pytania - zapewni on, żebyś otrzymał właściwą dla Twoich oczu opiekę oraz środki ochrony oczu odpowiadające Twojemu stylowi życia.

 

Niczego w tym artykule nie należy interpretować jako porady lekarskiej, nie ma on także na celu zastąpienia zaleceń lekarskich. W przypadku szczegółowych pytań, prosimy o kontakt ze specjalistą.

Więcej artykułów

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Prowadzący reklamę: CooperVision Poland Sp. z o.o. Producent: CooperVision Manufacturing Ltd. Upoważniony przedstawiciel: CooperVision CL Kft.