Proces zdejmowania soczewek kontaktowych może zniechęcać początkujących użytkowników.

Nawet osobom, które noszą soczewki od dawna okres adaptacji do nowych produktów może wydawać się nieco irytujący. Co mam zrobić?

Rozluźnij się! Wszystko staje się łatwiejsze z praktyką - dotyczy to także zdejmowania soczewek kontaktowych. Nie przejmuj się, jeśli na początku będziesz miał z tym trochę trudności. Jest to całkowicie normalne.

Aby ułatwić Ci zdejmowanie soczewek (i udanie się na spoczynek) poniżej zamieściliśmy kilka wskazówek.

Wyjmowanie soczewek kontaktowych

Jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać odnośnie zdejmowania soczewek jest to, aby zawsze najpierw umyć ręce wodą z mydłem. Osusz ręce, aby ograniczyć ilość wody, która może się dostać do soczewki.

Kolejną ważną wskazówką dotyczącą zdejmowania (oraz zakładania) soczewek kontaktowych jest to, aby zawsze zaczynać od tego samego oka. Ograniczy to prawdopodobieństwo ich przypadkowego pomylenia. (Pamiętaj, że soczewki kontaktowe, podobnie jak buty, mają prawą i lewą stronę.)

Jak zdejmować soczewki kontaktowe

Jesteś gotowy, aby wyjąć soczewki? A więc zaczynamy!

 1. Stań przed dobrze oświetlonym lustrem, przynajmniej na początku.
 2. Spójrz w górę.
 3. Używając palca wskazującego ręki niedominującej unieś górną powiekę, oddalając ją od oka.
 4. Używając palca środkowego ręki dominującej pociągnij w dół dolną powiekę.
 5. Używając opuszek palca wskazującego i kciuka delikatnie ściśnij soczewkę i zsuwając ją ku dołowi wyjmij ją z oka. Nie naginaj i nie ściskaj z większą siłą, niż to konieczne.
 6. Umieść soczewkę w drugiej dłoni.

Gotowe! To naprawdę proste.

Niewłaściwe użytkowanie i czyszczenie soczewek jest główną przyczyną infekcji oczu i innych problemów. Jeśli nie nosisz jednorazowych soczewek jednodniowych, jedną z najlepszych rzeczy, jaką możesz zrobić dla ochrony swoich oczu i wzroku to uczynienie z czyszczenia soczewek codziennej, rutynowej części procesu ich zdejmowania.

Czyszczenie soczewek kontaktowych jest szybkie i proste. To wszystko, co musisz zrobić:

 • Kiedy już będziesz trzymać soczewkę na dłoni, polej jej powierzchnię świeżym płynem do czyszczenia soczewek.
 • Pocieraj soczewkę opuszkami palców przez 30 sekund.
 • Powtórz tę czynność odwracając soczewkę na drugą stronę.
 • Umieść soczewkę w pojemniczku napełnionym świeżym płynem, tak aby płyn ją całkowicie pokrywał i zamknij szczelnie pojemniczek.

Masz trudności ze zdejmowaniem soczewek kontaktowych?

 Oto kilka wskazówek:

 • Krople nawilżające lub lubrykanty mogą ułatwić wyjęcie soczewki z oka. Soczewka przylega ściślej do suchych oczu.
 • Jeśli dopiero zaczynasz nosić soczewki lub jeśli zmieniasz je na inne może zdarzyć się, że będziesz musiał przejść przez okres adaptacji. Daj sobie wystarczająco dużo czasu na zdjęcie soczewek w spokoju i bez pośpiechu.
 • Zsuń soczewkę na białko oka, zwłaszcza jeśli obawiasz się o dyskomfort. Pociągnięcie soczewki w kierunku dolnej powieki może również pomóc oddzielić jej powierzchnię od gałki ocznej.
 • Jeśli krawędzie soczewki przykleiły się do siebie, dodaj kroplę świeżego płynu do czyszczenia i wcieraj go delikatnie, dopóki się nie rozdzielą.
 • Jeśli nadal masz trudności z usuwaniem soczewek, zwróć się do specjalisty. Może on polecić specjalne przyrządy, które ułatwiają proces zdejmowania soczewek. Są to zwykle niewielkie przyssawki lub szczypczyki z miękkimi zakończeniami pomagające unieść soczewkę.

Pamiętaj - wszystkie soczewki kontaktowe są niezmiernie delikatne, są to także wyroby medyczne. Przestrzeganie zaleceń specjalisty oraz producentów soczewek i płynów do czyszczenia  dotyczących pielęgnacji soczewek jest niezmiernie istotne dla zdrowia Twoich oczu i dla Twojego wzroku. Nigdy nie zaczynaj nosić soczewek i nie zmieniaj ich na inne bez konsultacji ze specjalistą.

Niczego w tym artykule nie należy interpretować jako porady lekarskiej, nie ma on także na celu zastąpienia zaleceń lekarskich. W przypadku szczegółowych pytań, prosimy o kontakt ze specjalistą.

Więcej artykułów