Jak należy zakładać soczewki? To pytanie zadaje każdy nowy lub potencjalny użytkownik.

Jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś, aplikacja może wydawać Ci się na początku nieco dziwna. Przecież nasze odruchy służą temu, aby chronić oczy przed ciałami obcymi, prawda?

Rozluźnij się. Zakładanie soczewek kontaktowych to niezwykle prosty proces, a my jesteśmy tu po to, aby służyć Ci pomocą na każdym jego etapie. Będzie trzeba trochę poćwiczyć, ale wkrótce będziesz w stanie to robić z łatwością.

Jak zakładać soczewki kontaktowe - pięć prostych kroków

Po pierwsze, staraj się nie myśleć, że wkładasz soczewki do oka, bo tak nie jest. Umieszczasz soczewki na oku, gdzie mogą się wygodnie ułożyć, umożliwiając Ci wyraźne widzenie. Przejdźmy teraz do samego procesu. Jest to prawdopodobnie najprostszy sposób zakładania soczewek.

1. Umyj ręce.

Musisz się upewnić, że przypadkowo nie przeniesiesz na soczewki kurzu, drobnoustrojów lub kosmetyków do makijażu, ponieważ może to spowodować podrażnienie oczu. Używaj zwykłego, nieperfumowanego mydła bez dodatku substancji silnie nawilżających. Dokładnie opłucz i osusz ręce. Jak już zaznaczyliśmy, ma to na celu zapobiec przenoszeniu do oczu wszelkich niepożądanych czynników. A teraz załóżmy soczewki.

2. Zawsze zaczynaj od tego samego oka.

Każda z soczewek pasuje odpowiednio do prawego lub lewego oka. Podobnie jak w przypadku butów - nie można ich zakładać zamiennie. Ponieważ soczewki wyjęte z opakowania wyglądają identycznie, rozpoczynanie aplikacji od prawej soczewki, jeśli jesteś praworęczny i od lewej, jeśli jesteś leworęczny pomoże Ci nauczyć się je odruchowo rozróżniać. To prosty sposób zakładania soczewek po raz pierwszy, a właśnie o to nam chodzi.

3. Ostrożnie wyjmij soczewkę.

Umieść ją na palcu wskazującym. Spójrz. Czy zaokrągla się ku górze, tak że jej kształt przypomina miseczkę? Jeśli tak, świetnie! Już prawie skończyliśmy. Teraz po prostu przemyj ją w płynie do soczewek i już jesteś gotowy, aby ją założyć i wyjść naprzeciw nowemu dniu.

4. Przytrzymaj powiekę i załóż soczewkę.

Po prostu przytrzymaj powiekę drugą, wolną ręką i załóż soczewkę. Zakładając soczewkę wiele osób woli patrzeć w drugą stronę. Możesz tak postępować lub możesz także patrzeć prosto na soczewkę. Wszystko jedno.

5. Pomrugaj i uśmiechnij się - to już koniec!

Zgadza się. Mrugnij w naturalny sposób i może jeszcze spójrz w lusterko. Jeśli czujesz się i widzisz dobrze – zadanie zakończone. No przecież mówiliśmy, że to będzie proste!

Powszechne mity na temat zakładania soczewek

Poświęćmy chwilę, aby obalić powszechne mity na temat zakładania i noszenia soczewek:

Co się stanie, jeśli soczewka ześliźnie się w głąb oka?

Nie stanie się tak. Jest to po prostu niemożliwe. Uniemożliwia to błona spojówkowa, która pokrywa białko oka.

Co się stanie, jeśli soczewki przylgną do oczu i nie będzie można ich wyjąć?

Nie martw się. Twoje soczewki nie przylgną niczym miniaturowe przyssawki. Zostały zaprojektowane w taki sposób, żeby mogły utrzymać się na oku, lecz również tak, aby można je było łatwo z niego usunąć. I jedno i drugie...

Czy soczewki będą mi ciągle wypadały z oczu?

Nie. To mit, który być może ma swoje źródło w starych filmach lub programach telewizyjnych, gdzie bohater gubił twardą soczewkę. W rzeczywistości, obecnie w erze miękkich soczewek kontaktowych jest wielce nieprawdopodobne, by tak się stało. 

Mamy nadzieję, że te porady pomogą Ci w zakładaniu soczewek oraz że obalą one niektóre mity z nimi związane. Z zakładaniem soczewek jest tak, jak z każdą nową czynnością - im częściej  ją wykonujesz, tym łatwiejsza się staje. Wkrótce będziesz to robić bezwiednie.

Jeśli potrzebujesz pomocy z pierwszej ręki, nie wahaj się zwrócić po nią do specjalisty. Na pewno z przyjemnością pomoże Ci wyjaśnić proces aplikacji krok po kroku.

 

Niczego w tym artykule nie należy interpretować jako porady lekarskiej, nie ma on także na celu zastąpienia zaleceń lekarskich. W przypadku szczegółowych pytań, prosimy o kontakt ze specjalistą.

Więcej artykułów

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Prowadzący reklamę: CooperVision Poland Sp. z o.o. Producent: CooperVision Manufacturing Ltd. Upoważniony przedstawiciel: CooperVision CL Kft.