Zakup soczewek kontaktowych różni się od zakupu okularów do czytania. Nie polega on po prostu na wejściu do domu towarowego i wypróbowaniu kilku par przed podjęciem decyzji, która z nich sprawdza się najlepiej. Soczewki kontaktowe to wyrób medyczny - aby je otrzymać potencjalny użytkownik musi przejść przez określony proces.

Niemniej jednak dobra wiadomość jest taka, że zakup soczewek kontaktowych jest prosty i wymaga od Ciebie niewielkiego nakładu czasu - wystarczy po prostu wizyta u specjalisty.

A oto jak to działa:

W jaki sposób mogę kupić soczewki kontaktowe?

W celu wyjaśnienia tego procesu krok po kroku, załóżmy że nie nosisz okularów. Załóżmy również, że potrzebujesz soczewek kontaktowych do korekcji niewyraźnego widzenia - np. masz trudności z czytaniem albo jesteś krótkowidzem, który  niewyraźnie widzi przedmioty znajdujące się w dalszej odległości. 

Chwileczkę, ja potrzebuję okularów? Pomocy!

Po pierwsze, uspokój się. Nasz wzrok zmienia się wraz z wiekiem. Jest to normalny proces. Ignorowanie tych zmian i udawanie, że nie potrzebujesz okularów lub soczewek kontaktowych może prowadzić do bólów głowy i coraz większych trudności w radzeniu sobie z codziennymi czynnościami. Po co Ci to?

Zakup soczewek kontaktowych może pozwolić Ci bardziej cieszyć się życiem, ponieważ będziesz mógł wyraźniej widzieć, a w odróżnieniu od okularów, jeśli pragniesz utrzymać fakt noszenia soczewek w tajemnicy, nikt nie musi się o tym dowiedzieć.

Zadzwoń, aby umówić się na badanie wzroku.

Jeśli nie jesteś pewny do którego optometrysty zadzwonić, sprawdź strony z recenzjami albo zapytaj znajomych. Więcej wskazówek na ten temat znajduje się w naszym artykule z poradami dotyczącymi znalezienia odpowiedniego specjalisty.

Zastanów się, które soczewki kontaktowe są dla Ciebie odpowiednie.

Choć optometrysta musi podjąć ostateczną decyzję dotyczącą wyboru odpowiedniej dla Ciebie soczewki, Twoja opinia również się liczy! Zanim udasz się na badanie wzroku zastanów się, jak często chcesz wymieniać soczewki na nowe. Jednodniowe soczewki dają Ci możliwość codziennej wymiany soczewek na nową, świeżą parę. Oznacza to, że nie będziesz musiał codziennie czyścić soczewek i kupować środków do ich pielęgnacji, co czyni to rozwiązanie niezwykle wygodnym. 

Jak wygląda badanie okulistyczne pod kątem doboru soczewek kontaktowych?

Badanie oczu jest proste i powinno się je przeprowadzać raz na rok. Ogólnie możesz się spodziewać, że specjalista zbada zdrowie Twoich oczu i zada Ci kilka pytań. Przeczytaj nasz artykuł zawierający szczegółowe informacje dotyczące badania okulistycznego pod kątem doboru soczewek kontaktowych.

Gdzie można kupić soczewki kontaktowe?

Po otrzymaniu recepty na soczewki kontaktowe i przetestowaniu soczewek próbnych będziesz gotowy na zakup soczewek.  Ale gdzie mogę dokonać zakupu? Czy lepiej kupić soczewki kontaktowe na Internecie czy w gabinecie? Decyzja należy do Ciebie. Zakup w gabinecie optometrysty może Ci ułatwić zadanie, ponieważ specjalista zna Twoje potrzeby. Jednak masz wolność wyboru i możesz porównać ceny na Internecie.

Trzymaj się jednak wiarygodnych źródeł. Wszyscy lubimy zaoszczędzić, lecz nie pozwól zwieść się obietnicami zakupu tanich soczewek z niepewnych źródeł na licytacjach. Dla zaoszczędzenia kilku groszy nie warto jest ryzykować zdrowia oczu.   

Jeśli dopiero zaczynasz nosić soczewki kontaktowe

Jeśli dopiero zaczynasz nosić soczewki kontaktowe, przestrzegaj wszystkich zaleceń specjalisty. Bardzo ważne jest, aby stosować się do wszystkich zaleceń dotyczących czyszczenia i wymiany soczewek. Oczywiście będziesz musiał się również nauczyć jak zakładać i zdejmować soczewki. (Obejrzyj film video, jak w prosty sposób założyć soczewkę.) 

Choć proces zakupu soczewek kontaktowych jest bardziej złożony niż wyjście do miejscowego supermarketu po chleb i mleko, niemniej jednak jest on prosty i bezbolesny. A kiedy już dostaniesz nowe soczewki będziesz szczęśliwy, że możesz tak wyraźnie widzieć otaczający Cię świat bez ograniczania własnej swobody. 

Niczego w tym artykule nie należy interpretować jako porady lekarskiej, nie ma on także na celu zastąpienia zaleceń lekarskich. W przypadku szczegółowych pytań, prosimy o kontakt ze specjalistą.

Więcej artykułów