• Zdejmowanie soczewek kontaktowych

Pamiętaj, aby wykonywać czynności opisane poniżej powoli i delikatnie. Podobnie jak przy zakładaniu soczewek, zaczynaj zawsze od tej samej strony – prawej lub lewej. Pomoże Ci to uniknąć pomylenia soczewek.
I zawsze najpierw umyj ręce!

Krok 1:
Stań przed dobrze oświetlonym lustrem. 

Krok 2:
Spójrz w górę 

Krok 3:
Używając palca wskazującego ręki niedominującej unieś górną powiekę. 

Krok 4:
Używając palca środkowego ręki dominującej odciągnij w dół dolną powiekę. 

Krok 5:
Delikatnie ściśnij soczewkę opuszkami palca wskazującego i kciuka i zsuwając ją ku dołowi, wyjmij z oka. Nie ściskaj za mocno, aby soczewka nie zgięła się lub nie zniekształciła. 

Krok 6:
Umieść soczewkę w drugiej ręce i lekko zamknij dłoń. Polej jej powierzchnię świeżym płynem wielofunkcyjnym do pielęgnacji soczewek. Więcej informacji na temat czyszczenia i dezynfekcji soczewek znajdziesz w dziale „Pielęgnacja soczewek kontaktowych”. 

Krok 7:
Jeśli Twoje soczewki kontaktowe przeznaczone są do noszenia przez wiele dni zanim konieczna jest ich wymiana, aby nie pomylić soczewek, przechowuj je w pojemniczkach oznakowanych odpowiednimi literami dla soczewki prawej i lewej. Stosuj się do zaleceń załączonych do płynów do czyszczenia i dezynfekcji soczewek. 

Ani się obejrzysz, a będziesz się profesjonalnie obchodzić z soczewkami kontaktowymi. Gdybyś jednak potrzebował pomocy, poniższe wskazówki mogą ułatwić Ci zdejmowanie soczewek:

  • Jeśli masz trudności z wyjęciem soczewki, spróbuj zakroplić kroplami nawilżającymi. Suche oczy mogą utrudniać wyjęcie soczewki.
  • Zsunięcie soczewki w kierunku twardówki (biała część oka) i/lub dolnej powieki może ułatwić wyjęcie soczewki. Soczewka i rogówka mają taki sam kształt, co ułatwia stabilne umiejscowienie soczewki na oku. Przesunięcie soczewki w kierunku twardówki (biała część oka) może ułatwić jej oddzielenie i wyjęcie.
  • Przyzwyczajenie się do nowych soczewek wymaga czasu. Nie spiesz się. Kiedy po raz pierwszy zdejmujesz nowe soczewki, rób to powoli.
  • Jeśli krawędzie soczewki skleiły  się, polej soczewkę kilkoma kroplami  świeżego płynu do pielęgnacji soczewek i delikatnie pocieraj soczewkę w dłoni, dopóki jej krawędzie nie rozdzielą się.