• Pielęgnacja soczewek kontaktowych

Czyszczenie i dezynfekcja soczewek kontaktowych w płynie wielofunkcyjnym

Czyszczenie i dezynfekcja soczewek to najważniejsze rzeczy, które należy robić. Niewłaściwe użytkowanie soczewek i ich nieodpowiednie czyszczenie są główną przyczyną infekcji oczu oraz wielu innych problemów. Czyszczenie i dezynfekcja soczewek po ich wyjęciu z oczu wieczorem powinny stanowić nieodłączną część stałego planu dnia.

Oczywiście, jeśli zdecydowałeś się na soczewki jednodniowe, możesz o tym wszystkim zapomnieć!

Krok 1:
Po wyjęciu soczewki i umieszczeniu jej na dłoni, lekko zamknij dłoń i polej powierzchnię soczewki świeżym płynem do pielęgnacji soczewek. Przestrzegaj zaleceń odnośnie tego, ile kropli płynu wielofunkcyjnego należy w tym celu zastosować. 

Krok 2:
Pocieraj soczewkę w tej niewielkiej ilości płynu. Przestrzegaj zaleceń załączonych do płynu wielofunkcyjnego odnośnie tego, jak długo należy pocierać i przemywać soczewki. Upewnij się, że oczyściłeś obie powierzchnie soczewki. 

Krok 3:
Umieść soczewki w pojemniczku służącym do ich przechowywania, wypełnij go świeżym płynem do pielęgnacji soczewek, a następnie zamknij pojemniczek. Przestrzegaj zaleceń załączonych do płynu wielofunkcyjnego odnośnie tego, jak długo należy pozostawić soczewki w płynie, aby je zdezynfekować. 

I to już wszystko! Kiedy nie korzystasz z soczewek, zawsze przechowuj je w pojemniczku, całkowicie zanurzone w świeżym płynie do pielęgnacji soczewek.

Pielęgnacja soczewek

Soczewki kontaktowe to delikatny  produkt medyczny. Aby mogły Ci jak najlepiej służyć, musisz o nie odpowiednio zadbać.

  • Zawsze przestrzegaj zaleconego Ci przez specjalistę trybu noszenia soczewek. Noszenie soczewek przez okres dłuższy niż zalecany szkodzi i soczewkom, i Twoim oczom.
  • Obchodź się z nimi delikatnie! Przy niewłaściwym użytkowaniu  miękkie soczewki kontaktowe narażone są na pęknięcia. Jeśli soczewka pęknie, wyrzuć ją. Nie ściskaj soczewki i zwróć uwagę na wszystko, co może ją uszkodzić, np. biżuteria lub paznokcie.
  • Za każdym razem używaj świeżego płynu do soczewek. Nie używaj wody, uprzednio użytego płynu,  śliny. Używanie jedynie świeżego płynu minimalizuje ryzyko przedostania się na soczewkę drobnoustrojów oraz innych zanieczyszczeń.
  • Potrzyj i opłucz, nawet w przypadku stosowania systemów pielęgnacyjnych nie wymagających pocierania typu „rub-free”. Przestrzegając zaleceń załączonych do płynu do pielęgnacji soczewek, wyczyść i zdezynfekuj soczewki w świeżym płynie, opłucz je w świeżym płynie, a następnie potrzyj i opłucz jeszcze raz, znów w świeżym płynie. W badaniach udowodniono, że jest to najskuteczniejsza metoda utrzymania soczewek w czystości. Jeśli stosujesz płyn, który zawiera nadtlenek wodoru, zawsze przestrzegaj instrukcji i przeczytaj ostrzeżenia znajdujące się na butelce lub opakowaniu. Nigdy nie stosuj płynu zawierającego nadtlenek wodoru bezpośrednio do oka.
  • Za każdym razem po użyciu opłucz pojemniczki na soczewki w płynie do pielęgnacji soczewek i podczas, gdy nosisz soczewki przechowuj je otwarte do góry dnem w suchym, czystym miejscu. Amerykańskie Towarzystwo Optometrii zaleca wymianę pojemniczka na soczewki kontaktowe co 3 miesiące.

Zawsze możesz zwrócić się do swojego specjalisty, który udzieli Ci wiarygodnych informacji i pomocy. Zawsze stosuj się do zaleceń specjalisty oraz do instrukcji zamieszczonych w ulotce dołączonej do soczewek, pojemniczka na soczewki oraz płynu do pielęgnacji. Łączne przestrzeganie tych zaleceń pozwoli Ci utrzymać soczewki i oczy w najlepszej kondycji.