• Często zadawane pytania

Mity i fakty – często zadawane pytania na temat soczewek kontaktowych

Czy mogę nosić soczewki kontaktowe podczas pływania lub kiedy biorę prysznic?

Nie. Nawet w najbardziej czystym basenie mogą znajdować się drobnoustroje, a tym bardziej w jacuzzi, jeziorach, rzekach i morzach. Nawet w wodzie z kranu mogą znajdować się mikroorganizmy. Drobnoustroje i soczewki kontaktowe to niefortunne połączenie, które może prowadzić do infekcji, podrażnień, a nawet owrzodzeń oka.

Czy do czyszczenia soczewek mogę używać wody?

Nie. Powyżej znajdziesz informacje na temat ryzyka zanieczyszczenia soczewek w przypadku używania jakichkolwiek innych płynów, poza płynami do pielęgnacji soczewek.

Czy może się zdarzyć, że soczewka „zgubi się” w oku?

Nie. Budowa oka to uniemożliwia. Jeśli soczewka przemieści się pod górną powiekę, czasem może być Ci trudno ją znaleźć, jednak zwykle można temu zaradzić – wystarczy dobrze oświetlone lustro, kilka mrugnięć oraz trochę cierpliwości i delikatności przy wyjmowaniu soczewki.

Co należy zrobić, jeśli upuści się soczewkę?

Jeśli soczewka spadnie Ci na podłogę lub na ubranie, zawsze wyczyść ją i zdezynfekuj dokładnie w świeżym płynie do pielęgnacji soczewek. Podczas wyjmowania soczewek stój blisko umywalki lub stołu, aby łatwiej było Ci znaleźć soczewkę, jeśli ją upuścisz. Pamiętaj, aby przedtem zamknąć odpływ korkiem. Znalezienie upuszczonej soczewki może ułatwić włożenie do umywalki ścierki lub ręcznika w ciemnym kolorze.

Jak rozpoznam, że soczewka „wywinęła się” na drugą stronę?

Umieść soczewkę na palcu wskazującym. Spójrz czy soczewka jest wklęsła czy zaokrągla się ku górze, przypominając kształtem miseczkę? Jeśli tak, świetnie! Jeśli natomiast soczewka rozszerza się ku górze (uwypukla się), a jej krawędzie odchylają się na zewnątrz, soczewka jest na niewłaściwej stronie.

Co powinienem zrobić, jeśli podczas noszenia soczewek kontaktowych zaczną mnie piec lub boleć oczy?

Czasem może to wskazywać na jakiś problem, ale może to również oznaczać, że coś przykleiło się do soczewki. Wyjmij soczewkę, dokładnie wyczyść i zdezynfekuj. Jeśli po ponownym włożeniu soczewki nadal odczuwasz dyskomfort, wyjmij soczewkę i dokładnie ją obejrzyj. Możliwe, że jest na niej pęknięcie lub że coś się na niej osadziło pomimo czyszczenia. W takim wypadku wyrzuć soczewkę i spróbuj założyć nową. Jeśli pomimo tego dyskomfort nadal się utrzymuje lub jeśli odczuwasz go nawet, gdy nie masz założonych soczewek, nie noś ich już dłużej i bezzwłocznie skontaktuj się ze specjalistą.

Czy mogę nosić soczewki kontaktowe, jeśli korzystam z okularów dwuogniskowych?

Tak. Dostępne są soczewki „multifokalne”. Przeznaczone one są dla osób, które wymagają korekcji widzenia zarówno w bliży, jak i w dali.

Jak długo mogę nosić soczewki bez zdejmowania?

Zawsze przestrzegaj zaleceń specjalisty dotyczących trybu noszenia soczewek. Nigdy nie noś soczewek przez okres dłuższy niż Ci zalecono. Jest to szkodliwe dla oczu.

Czy nosząc soczewki mogę mieć makijaż?

Tak. Po prostu musisz zachować ostrożność zarówno przy zakładaniu soczewki, jak i robieniu makijażu. Najpierw załóż soczewki, aby nie przenieść na nie palcami jakichkolwiek drobinek kosmetyków do makijażu lub oleju, na którego bazie zostały one wykonane. Pamiętaj – zawsze należy przedtem umyć ręce!

Czy soczewki kontaktowe mogą uszkodzić mi oczy?

Miliony osób codziennie bezpiecznie używa soczewek kontaktowych. Pod warunkiem, że będziesz się z nimi właściwie obchodził i odpowiednio o nie dbał, soczewki kontaktowe nie powinny Ci przysporzyć żadnych poważniejszych kłopotów. Pamiętaj jednak, że soczewki kontaktowe to produkty medyczne, które mogą być przepisane i dopasowane jedynie przez specjalistę. Nigdy nie noś żadnego rodzaju soczewek bez konsultacji ze specjalistą.

Czy mogę spać w soczewkach kontaktowych?

Nie wszystkie soczewki kontaktowe zostały zarejestrowane do stosowania w przedłużonym trybie noszenia lub w nocy. Skonsultuj się ze swoim specjalistą, aby potwierdzić jaki tryb noszenia został Ci zalecony.

Czy mogę stosować krople do oczu?

Tak, ale jedynie zwykłe krople nawilżające – nosząc soczewki kontaktowe nie stosuj dostępnych bez recepty kropli do zaczerwienionych oczu. Używaj kropli przeznaczonych dla osób noszących soczewki kontaktowe lub poproś specjalistę, aby polecił Ci odpowiedni produkt.

Jaki płyn do pielęgnacji soczewek stosować?

Używaj płynu z napisem „wielofunkcyjny” na etykiecie. Płyny tego rodzaju czyszczą oraz dezynfekują soczewki.