Jęczmień to grudkowaty ropień, który pojawia się na zewnątrz lub wewnątrz powieki. Wywołuje go bakteria gronkowca. Choć nie jest to poważne schorzenie, jest nieestetyczne i potrafi być bardzo nieprzyjemne.

Jęczmień to grudkowaty ropień, który pojawia się na zewnątrz lub wewnątrz powieki. Wywołuje go bakteria gronkowca. Choć nie jest to poważne schorzenie, jest nieestetyczne i potrafi być bardzo nieprzyjemne.

Skąd się bierze jęczmień?

Powieki są ruchomym fałdem skórnym, który okrywa i chroni oczy przed urazami i zanieczyszczeniami pochodzącymi z zewnątrz. Przy każdym ruchu powieki rozprowadzany jest po rogówce tzw. film łzowy, który ją odżywia, oczyszcza i nawilża. Na brzegach powieki znajduje się ok. 150 rzęs, a do ich mieszków uchodzą gruczoły łojowe. Zatkanie tych gruczołów sprzyja infekcjom bakteryjnym, zwłaszcza gronkowcowym, i powoduje pojawienie się jęczmienia.

Do pierwszych objawów jęczmienia należą ból i zaczerwienienie powieki. Niekiedy zdarza się, że powieka puchnie. Wystąpienie jęczmienia może być spowodowane złym odżywianiem, brakiem snu, brakiem właściwej higieny oraz pocieraniem oczu. Niewykluczone, że jęczmień powodują także źle dobrane kosmetyki do oczu, niedokładne oczyszczanie twarzy z makijażu, jak również długotrwałe przebywanie w zadymionych pomieszczeniach.

Bakteria wywołująca jęczmień występuje w nosie, może więc być z łatwością przekazywana poprzez pocieranie najpierw nosa, a następnie oka. Warto wiedzieć, że jęczmień jest zaraźliwy, dlatego niewskazane jest dzielenie poduszki, pościeli, narzuty, ręcznika czy kosmetyków z zakażoną osobą.

Jak się go pozbyć?

Chociaż może to być kuszące, nigdy nie wyciskaj jęczmienia. Wyciśnięcie może rozprzestrzenić bakterie gronkowca do innych części powieki, co tylko pogorszy sytuację. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie ciepłego okładu na powieki, ewentualnie smarowanie jęczmienia specjalistyczną maścią lub przemywanie powieki ciepłą wodą. Jęczmień pęknie samoistnie i zniknie po kilku, maksymalnie kilkunastu dniach. W czasie występowania jęczmienia należy zaprzestać makijażu oczu i noszenia soczewek kontaktowych.

Jeśli jęczmień powoduje problemy ze wzrokiem, krwawi lub występuje na wewnętrznej części powieki, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
 

Więcej postów na blogu

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Prowadzący reklamę: CooperVision Poland Sp. z o.o. Producent: CooperVision Manufacturing Ltd. Upoważniony przedstawiciel: CooperVision CL Kft.