Na czym polega zapalenie rogówki wywołane przez akantoamebę?

Termin ten odnosi się do rzadkiej infekcji oka, która może mieć niezwykle poważne skutki, takie jak utrata oka lub trwała ślepota.

Według Centr Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (ang. Centers for Disease Control and Prevention) pierwotniaki z gatunku Akantoameba to wszędobylskie mikroorganizmy, które można znaleźć w wodzie jezior i glebie. Znajdują się one również w basenach, jacuzzi, a nawet w wodzie pitnej. *

Wiele osób jest narażonych na kontakt z tymi organizmami, jednak niewiele z nich zostanie zakażonych, ponieważ organizmy te wypłukują się z wodą. Zakażenie akantoamebą może nastąpić w wyniku skaleczeń lub innych urazów oka, kontaktu ze skażoną wodą lub braku higieny przy rutynowej pielęgnacji oczu.

Jakie są objawy zapalenia rogówki wywołanego przez akantoamebę?

Do objawów zapalenia rogówki wywołanego przez akantoamebę należą:

  • Wrażliwość na światło i nadmierne łzawienie
  • Zamazane widzenie, któremu towarzyszy zaczerwienienie oczu i ból
  • Uczucie ciała obcego w oku
  • Silne bóle głowy

Jeśli wystąpią u Ciebie którekolwiek z powyższych symptomów, nie lekceważ ich. Natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Jeśli ostatnio gdzieś pływałeś, wspomnij mu o tym. Wszystkie informacje mogą okazać się pomocne.

Zapalenie rogówki wywołane przez akantoamebę można leczyć, ale wczesna diagnoza odgrywa kluczową rolę.

Co mogę zrobić, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na zapalenie rogówki wywołane przez akantoamebę?

Według Amerykańskiej Akademii Okulistyki uraz rogówki (przezroczystej, wypukłej błony, która pokrywa gałkę oczną) w połączeniu z kontaktem z pierwotniakami z gatunku Akantoameba - zwłaszcza w przypadku osób z osłabionym układem odpornościowym - może prowadzić do zapalenia rogówki wywołanego przez tego pierwotniaka.**

Zawsze przestrzegaj służących bezpieczeństwu wskazówek dotyczących odpowiedniej higieny, ponieważ akantoameba może zaatakować zarówno użytkowników soczewek kontaktowych, jak i osoby, które ich nie noszą.

Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, możesz ograniczyć ryzyko zapalenia rogówki wywołane przez akantoamebę, przestrzegając poniższych wskazówek:

  • Czyszcząc soczewki kontaktowe stosuj metodę „potrzyj i opłucz”
  • Wymieniaj pojemniczek na soczewki co najmniej co trzy miesiące
  • Zawsze używaj świeżego płynu - nigdy nie dolewaj starego płynu do nowego
  • Ściśle stosuj się do zaleceń specjalisty dotyczących pielęgnacji soczewek kontaktowych

Nie staraj się zaoszczędzić kilku groszy nosząc soczewki dłużej niż przewiduje to harmonogram ich wymiany i nie oszczędzaj na płynach do ich pielęgnacji - po prostu nie warto ryzykować.

W innym artykule powiedzieliśmy już, żeby nie pływać w soczewkach kontaktowych - unikaj również korzystania z prysznica, kiedy masz założone soczewki. Nawet świeża woda z wodociągu zawiera zanieczyszczenia, które mogą utknąć na Twoich soczewkach.

Miliony osób codziennie bezpiecznie używa soczewek kontaktowych. Jednak specjalista nie udziela Ci porad dotyczących ich pielęgnacji bez powodu. Przestrzegaj ich i ciesz się swobodą, jaką zapewniają Ci soczewki.

 

Niczego w tym artykule nie należy interpretować jako porady lekarskiej, nie ma on także na celu zastąpienia zaleceń lekarskich. W przypadku szczegółowych pytań, prosimy o kontakt ze specjalistą.

*Centra Zwalczania i Zapobiegania Chorobom

** Amerykańska Akademia Okulistyki

Więcej artykułów

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Prowadzący reklamę: CooperVision Poland Sp. z o.o. Producent: CooperVision Manufacturing Ltd. Upoważniony przedstawiciel: CooperVision CL Kft.