Czy masz zamiar nosić soczewki kontaktowe podczas pływania? Nie rób tego.

Amerykańskie Towarzystwo Optometrii (AOA) i amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zalecają, aby unikać wchodzenia do wody, kiedy masz założone soczewki kontaktowe. Dotyczy to jezior, mórz, basenów, jacuzzi, a nawet wody z prysznica.

Dlaczego? W wodzie może znajdować się wiele niewidocznych dla oka zagrożeń. Niektóre z tych mikroorganizmów mogą utknąć na soczewce, co może mieć groźne skutki.

Jedno z tych zagrożeń to akantoameba powodująca zapalenie rogówki. Do gatunku Akantoameba należą wszechobecne, mikroskopijne organizmy, które można znaleźć w glebie i wodzie jezior. Zapalenie rogówki oznacza stan zapalny rogówki.

Według AOA do zakażeń akantoamebą dochodzi rzadko. Jednak kiedy akantoameba zaatakuje powodując zapalenie rogówki, następstwa mogą okazać się niezwykle poważne, włącznie z ryzykiem utraty wzroku.*

Do objawów wymienionych przez AOA należą:

  • Bolesna infekcja, której towarzyszy zaczerwienienie oczu
  • Zamazane widzenie z uczuciem obecności ciała obcego w oku, łzawienie oraz nadwrażliwość na światło
  • Zaczerwienienie i podrażnienie oczu utrzymujące się zazwyczaj długo po zdjęciu soczewek

Jeśli nie nosisz soczewek kontaktowych, organizmy takie jak akantoameba zwykle wypłukują się z oczu. Jednak do zakażenia może dojść nawet jeśli ich nie nosisz.

Staraj się nie używać wody z kranu do czyszczenia lub przechowywania soczewek

Istnieje powód, dla którego za każdym razem, po wyjęciu i przed ponownym założeniem soczewek do oczu, powinniśmy je czyścić i odkażać używając do tego celu odpowiednich produktów zalecanych przez specjalistów - pomaga to usunąć z nich mikroorganizmy i zachować zdrowie oczu.

Aby osiągnąć najlepsze wyniki stosuj metodę „potrzyj i opłucz” - nawet gdy stosujesz płyn nie wymagający pocierania typu „no rub”.

Jednodniowe soczewki kontaktowe mogą pomóc ograniczyć ryzyko infekcji oczu. Pamiętaj jednak, że całkowicie nie eliminują one tego ryzyka. Jednak soczewki jednodniowe mogą się okazać pomocne w inny sposób - nie trzeba ich codziennie czyścić, a każdego dnia masz do dyspozycji świeżą, nową parę soczewek.

Zawsze przestrzegaj zaleceń specjalisty dotyczących trybu noszenia i czyszczenia soczewek kontaktowych. Nie próbuj zaoszczędzić kilku groszy dolewając nowy płyn do starego płynu do pielęgnacji soczewek.

Amerykańskie Towarzystwo Optometrii zaleca wymianę pojemniczka na soczewki kontaktowe co trzy miesiące, a najlepiej częściej. Staraj się nie przechowywać go w pobliżu toalety i pozostaw pojemnik otwarty do wyschnięcia pomiędzy kolejnymi przemywaniami soczewek.

Przestrzeganie zasad higieny jest istotne dla osób noszących soczewki. 

Zapytaj specjalistę o wskazówki dotyczące pielęgnacji soczewek kontaktowych

Oprócz przepisania odpowiednich soczewek, optometrysta może zrobić dla Ciebie więcej.

Nie krępuj się zadawać pytań odnośnie wskazówek dotyczących noszenia soczewek kontaktowych, jeśli nie zrozumiałeś wyjaśnień specjalisty. W przypadku bólu oczu, bez względu na to czy nosisz soczewki, czy też nie, natychmiast skontaktuj się z lekarzem lub innym wykwalifikowanym specjalistą. 

Masz tylko dwoje oczu. Zatroszcz się o nie.

 

Niczego w tym artykule nie należy interpretować jako porady lekarskiej, nie ma on także na celu zastąpienia zaleceń lekarskich. W przypadku szczegółowych pytań, prosimy o kontakt ze specjalistą.

* Amerykańskie Towarzystwo Optometrii

Więcej artykułów

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Prowadzący reklamę: CooperVision Poland Sp. z o.o. Producent: CooperVision Manufacturing Ltd. Upoważniony przedstawiciel: CooperVision CL Kft.