Zaćma to zmętnienie soczewki ocznej, które sprawia, że mamy trudności z wyraźnym widzeniem. Może powstać wskutek gromadzenia się białek, które osadzają się w postaci mętnej warstwy na powierzchni soczewki ocznej.

Jak się zapewne domyślasz, ogranicza to dostęp światła do oka.

Można to porównać do zaparowanej soczewki aparatu fotograficznego, która utrudnia zrobienie wyraźnego zdjęcia.

Objawy zaćmy

Osoby cierpiące na zaćmę mogą mieć trudności z prowadzeniem pojazdów w nocy, kiedy wokół reflektorów nadjeżdżających samochodów pojawia się efekt halo, czyli okrągła poświata. Ten odblask może również występować w dzień wraz z „zamglonym widzeniem”, o którym wspomnieliśmy.

Ze względu na to, że zaćma często rozwija się powoli, kojarzy nam się ona ze starszymi osobami. Jednak może się ona również rozwinąć nawet u noworodków.

Chirurgiczne zabiegi usuwania zaćmy

Na początku możesz się nieco obawiać operacji zaćmy, lecz jest to bardzo powszechny zabieg, który można przeprowadzić w warunkach ambulatoryjnych. Będziesz musiał porozmawiać z chirurgiem-okulistą (lekarzem przeprowadzającym zabieg) na temat opcji i zaleceń.

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, a do rozbicia zaćmy mogą zostać wykorzystane ultradźwięki, dzięki czemu będziesz mógł znów wyraźnie widzieć. Choć to operacja, a nie przyjemny dzień na plaży, cały proces jest krótki i prosty.

W niektórych przypadkach konieczne może być wszczepienie sztucznej soczewki. Jeśli masz zaćmę na obojgu oczach, możesz spodziewać się dwóch osobnych wizyt w celu przeprowadzenia zabiegu, tak aby jedno oko mogło się całkowicie wygoić przed operacją drugiego.  Okulista udzieli Ci dalszych porad, zależnie od Twoich określonych potrzeb.

Profilaktyka zaćmy

Według danych zebranych w ramach studium Nurses' Health Study, zdrowa dieta, bogata w witaminę C, witaminę E, luteinę i zeaksantynę może zapobiec powstawaniu zaćmy.

A więc według tych i innych badań powinniśmy mówić „tak” świeżym, zielonym warzywom liściastym, a następnie „nie” papierosom, co może pomóc zahamować rozwój zaćmy.

Czy to znaczy, że spożywanie jarmużu w dużych ilościach całkowicie odwróci proces i wyleczy istniejącą już zaćmę? Nie. Z tym problemem będziesz musiał udać się do okulisty. Jednak jarmuż, szpinak oraz kapusta sitowata mogą pomóc aktywnie chronić Cię przed rozwojem zaćmy.

Jeśli już masz zaćmę, porozmawiaj ze specjalistą odnośnie najlepszego postępowania w Twoim przypadku. Może on zalecić odłożenie zabiegu chirurgicznego na później. Jeśli tego nie zrobi, nie ma powodu czekać na to, abyś mógł ponownie cieszyć się dobrym wzrokiem. Zabieg jest stosunkowo prosty i powszechny.

 

Niczego w tym artykule nie należy interpretować jako porady lekarskiej, nie ma on także na celu zastąpienia zaleceń lekarskich. W przypadku szczegółowych pytań, prosimy o kontakt ze specjalistą.

Więcej artykułów

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Prowadzący reklamę: CooperVision Poland Sp. z o.o. Producent: CooperVision Manufacturing Ltd. Upoważniony przedstawiciel: CooperVision CL Kft.