Zapewne słyszałeś już termin „jaskra”, lecz poza tym, że dotyczy on problemu ze wzrokiem, możesz nie wiedzieć co on dokładnie znaczy.

Oto definicja jaskry, jakiej szukasz (w potocznym języku).

To choroba oczu prowadząca do uszkodzenia nerwu wzrokowego, co może skutkować utratą wzroku. Jaskra stanowi drugą główną przyczynę ślepoty i występuje zwykle u osób w wieku ponad 60 lat, choć może także zaatakować osoby po 40 roku życia. Chociaż nie można jej zapobiec (przynajmniej nie przy obecnym rozwoju technologii), można ją zdiagnozować i z sukcesem leczyć pod warunkiem, że została odpowiednio wcześnie wykryta.

Rodzaje jaskry

Istnieje więcej niż jeden typ jaskry. Faktycznie jaskrę najlepiej klasyfikować jako grupę chorób oczu. Dwie z nich to:

Jaskra z otwartym kątem przesączania

W tej postaci jaskry ciecz wodnista nie odpływa z wnętrza oka, co powoduje wzrost ciśnienia śródgałkowego prowadzący do stopniowego pogarszania się jakości widzenia. Proces ten może trwać przez długi czas, a schorzenie może być trudne do wykrycia, o ile specjalista nie przeprowadza u Ciebie regularnych badań diagnostycznych w kierunku jaskry.

Jaskra z zamkniętym kątem przesączania

Podobnie jak w pierwszym przypadku zablokowane kanaliki uniemożliwiają odpływ cieczy wodnistej z oka. Ta postać jaskry wyróżnia się tym, że tęczówka nie otwiera się tak szeroko, jak powinna. Ciśnienie w gałce ocznej rośnie też znacznie szybciej. Możesz wtedy odczuwać silny ból w oku, bóle głowy i nudności, które wymagają natychmiastowej interwencji lekarza.

Chirurgiczne leczenie jaskry i inne metody leczenia

Aby umożliwić prawidłowy drenaż oka i zapobiegać następstwom jaskry stosuje się określone zabiegi chirurgiczne, odwracające jej skutki. W celu obniżenia podwyższonego ciśnienia śródgałkowego stosuje się również zabiegi laserowe.

Mniej inwazyjna metoda opiera się na stosowaniu przepisanych na receptę leków. Ich skuteczność zależy często od tego, jak wcześnie zdiagnozowano jaskrę oraz od wartości ciśnienia śródgałkowego. Twój okulista będzie w stanie lepiej ocenić, która metoda jest dla Ciebie najlepsza.

Choć jaskra nie jest chorobą łatwo poddającą się terapii, można ją jednak kontrolować i leczyć. Podobnie jak w przypadku innych chorób wczesna diagnoza odgrywa ważną rolę. Odwiedzaj regularnie specjalistę, nawet gdy dobrze się czujesz.    

 

Niczego w tym artykule nie należy interpretować jako porady lekarskiej, nie ma on także na celu zastąpienia zaleceń lekarskich. W przypadku szczegółowych pytań, prosimy o kontakt ze specjalistą.

Więcej artykułów

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Prowadzący reklamę: CooperVision Poland Sp. z o.o. Producent: CooperVision Manufacturing Ltd. Upoważniony przedstawiciel: CooperVision CL Kft.