Technologia umożliwiająca opracowanie udoskonalonych tworzyw i konstrukcji soczewek kontaktowych przynosi użytkownikowi wiele korzyści, pozwalając mu na większą elastyczność i zapewniając bogatszy wybór. Coraz częściej możliwe staje się dobranie soczewek kontaktowych odpowiadających określonemu stylowi i trybowi życia. Obejmuje to soczewki do noszenia w trybie przedłużonym, które mogą pozostać na oczach dłużej, nawet podczas snu.

Jak mogę się przekonać, że soczewki do przedłużonego noszenia sprawdzą się w moim przypadku? Wyjaśnijmy więc czym są soczewki do noszenia w trybie przedłużonym oraz czym należy się kierować w ich wyborze.

Czym są soczewki kontaktowe do noszenia w trybie przedłużonym?

Soczewki do noszenia w trybie przedłużonym to typowe soczewki, które można nosić nieustannie przez okres do sześciu nocy i siedmiu dni. Wraz z pojawieniem się na rynku soczewek silikonowo-hydrożelowych, które charakteryzują się lepszą przepuszczalnością tlenu do oka, dostępne są obecnie również takie soczewki, które można nosić bez przerwy do 30 dni pod rząd.

Głównym kryterium oceny soczewek do przedłużonego noszenia jest przepuszczalność tlenu. W czasie snu tlen, który jest niezbędny dla zdrowia rogówki, dopływa do niej jedynie za pośrednictwem naczyń krwionośnych powiek.

Czy powinienem nosić soczewki w trybie przedłużonym?

Choć materiały nowej generacji, z których wykonane są soczewki, a zwłaszcza tworzywa silikonowo-hydrożelowe, umożliwiają większy przepływ tlenu do oka, wszystkie soczewki w jakimś stopniu go ograniczają. Poniżej omówimy kilka kwestii pomocnych w celu ustalenia, czy wybór soczewek do noszenia w trybie przedłużonym będzie dla Ciebie korzystny.

Zalety soczewek kontaktowych do noszenia w trybie przedłużonym

Soczewki do noszenia w trybie przedłużonym mogą okazać się szczególnie pomocne w przypadku:

  • Osób prowadzących nieprzewidywalny lub wysoce aktywny tryb życia.
  • Żołnierzy lub miłośników spędzania czasu na łonie natury, którzy często mają trudności z czyszczeniem soczewek i obchodzeniem się z nimi we właściwy sposób, a którzy mogą skorzystać z możliwości pozostawienia soczewek do przedłużonego noszenia na oku przez długi czas. Sprawdza się to także w przypadku pracowników służb ratunkowych i osób pracujących na zmiany.
  • Osób z zaburzeniami widzenia obuocznego.
  • Niektóre problemy z widzeniem obuocznym, na przykład ambliopię, koryguje się skuteczniej stosując ciągłą korekcję wzroku.
  • Osób ze szczególnie słabym wzrokiem.
  • Dla niektórych osób z dużymi wadami refrakcji (krótkowzroczność, dalekowzroczność lub astygmatyzm) ważne jest, aby móc widzieć wyraźnie cały czas, zwłaszcza zaraz po nagłym przebudzeniu się w nocy.

Ryzyko oraz inne czynniki

Największe ryzyko związane z noszeniem soczewek w trybie przedłużonym stanowią infekcje, które mogą prowadzić do ślepoty. Inne czynniki ryzyka to neowaskularyzacja rogówki (polegająca na wrastaniu naczyń krwionośnych - które próbują dotrzeć do tlenu - w tęczówkę), stany zapalne i podrażnienie.

Oto kilka sposobów zmniejszenia tego ryzyka:

  • Jeśli to możliwe, wyjmuj na noc soczewki - nawet te przeznaczone do przedłużonego użytku.
  • Wyjmij soczewki przed pływaniem lub oczyść je po pływaniu.
  • Unikaj dotykania soczewek bez uprzedniego umycia rąk.
  • Unikaj dymu i innych zanieczyszczeń powietrza.
  • Nie noś soczewek po upływie terminu ważności.
  • Przestrzegaj wszelkich zaleceń lekarza i producenta soczewek.

Które soczewki do noszenia w trybie przedłużonym są dla mnie najlepsze?

Czas przez jaki możesz nosić soczewki zależy od dwóch czynników: rodzaju soczewki i określonej przez specjalistę nocnej tolerancji soczewki przez Twoje oczy.

Niezmiernie ważne jest, abyś rozważył wszystkie „za i przeciw” soczewek do przedłużonego noszenia ze specjalistą, który będzie również przeprowadzał kontrole oczu w okresie adaptacji, aby upewnić się, że soczewki te są dla Ciebie odpowiednie.

Zawsze wyjmuj soczewki, gdy oczy są podrażnione, zaczerwienione lub gdy niewyraźnie widzisz. Ponadto zawsze rozmawiaj ze specjalistą o jakichkolwiek zmianach i problemach, zwłaszcza gdy dopiero zaczynasz nosić nowe soczewki.

 

Niczego w tym artykule nie należy interpretować jako porady lekarskiej, nie ma on także na celu zastąpienia zaleceń lekarskich. W przypadku szczegółowych pytań, prosimy o kontakt ze specjalistą.

Więcej artykułów

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Prowadzący reklamę: CooperVision Poland Sp. z o.o. Producent: CooperVision Manufacturing Ltd. Upoważniony przedstawiciel: CooperVision CL Kft.