Nazwa "soczewki silikonowo-hydrożelowe" bierze się od materiału, z jakiego są one wykonane. Podobnie jak w innych przypadkach, wraz z rozwojem lepszych technologii i tworzyw w dziedzinie soczewek kontaktowych nastąpił postęp.  Ale co dokładnie sprawia, że soczewki kontaktowe wykonane z materiałów silikonowo-hydrożelowych są lepsze? Wyjaśnimy, czym są materiały silikonowo-hydrożelowe silikonowe i na czym polega różnica.

Co to jest soczewka silikonowo-hydrożelowa?

Produkcja miękkich soczewek kontaktowych stała się możliwa w latach 60-tych i 70-tych dzięki rozwojowi technologii wodolubnych polimerów - dużych molekuł powstałych z połączenia wielokrotnie powtórzonych jednostek (jak w długim pociągu z wieloma wagonami). Nazwano je „żelami hydrofilnymi” lub po prostu „hydrożelami”.

Materiały silikonowo-hydrożelowe są najnowszym osiągnięciem w technologii zmierzającej do zwiększenia przepuszczalności tlenu (większy komfort, możliwość noszenia soczewki przez dłuższy czas i zdrowsze oczy), zwilżenia (większy komfort) i skuteczności klinicznej soczewek kontaktowych. Silikon cechuje większa przepuszczalność tlenu, co pozwala na większy przepływ tlenu niż wody, a więc przepuszczalność tlenu nie jest już zależna od zawartości wody w soczewce.

Rodzaje soczewek silikonowo-hydrożelowych

Obecnie istnieje wiele rodzajów, a nawet generacji materiałów silikonowo-hydrożelowych stosowanych w produkcji soczewek kontaktowych. Występują one pod różnymi, technicznymi nazwami, np. galyfilcon, senofilcon, comfilcon i enfilcon.

Wszystkie soczewki, bez względu na to z jakiego materiału zostały wykonane, są zatwierdzane przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków - FDA i dopuszczane na rynek z określonymi zaleceniami dotyczącymi trybu noszenia i cyklu wymiany. Materiały silikonowo-hydrożelowe zasadniczo zwiększają komfort i umożliwiają noszenie soczewek przez dłuższy czas - poradź się jednak lekarza, które z nich są odpowiednie dla Ciebie.

Zalety soczewek silikonowo-hydrożelowych

Główna zaleta soczewek silikonowo-hydrożelowych polega na mniejszym kompromisie między przepuszczalnością tlenu a zwilżeniem soczewki. W przypadku soczewek silikonowo-hydrożelowych otwiera to wiele innych możliwości:

  • Przedłużony tryb noszenia (czasem nawet do sześciu nocy i dni pod rząd)
  • Ciągły tryb noszenia (czasem nawet do trzydziestu dni przed wymaganą wymianą)
  • Większy komfort i skuteczność
  • Wybór soczewek silikonowo-hydrożelowych

Istnieje wiele różnych rodzajów materiałów silikonowo-hydrożelowych stworzonych z myślą o różnych potrzebach związanych z korekcją wzroku i trybem noszenia. Choć znajomość zalet materiałów silikonowo-hydrożelowych pomoże Ci określić swoje preferencje, powinieneś wybrać odpowiednie dla siebie soczewki kontaktowe w konsultacji ze specjalistą, uwzględniając tryb noszenia i wymiany, do których dana soczewka została zatwierdzona lub dopuszczona na rynek przez FDA.

Pamiętaj, że choć „oddychające” soczewki kontaktowe mogą być tańsze w Internecie, nie wszystkie z nich zostały zatwierdzone lub dopuszczone na rynek przez FDA. Wszystkie soczewki kontaktowe powinny Ci zostać przepisane przez specjalistę i dopasowane do Twoich oczu.

 

Niczego w tym artykule nie należy interpretować jako porady lekarskiej, nie ma on także na celu zastąpienia zaleceń lekarskich. W przypadku szczegółowych pytań, prosimy o kontakt ze specjalistą.

Więcej artykułów

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Prowadzący reklamę: CooperVision Poland Sp. z o.o. Producent: CooperVision Manufacturing Ltd. Upoważniony przedstawiciel: CooperVision CL Kft.